Gün Ağarırken Palmiye Ağaçları, Las Galeras
Dominik Cumhuriyeti
Müzik ve Dans

Dominik Cumhuriyeti’nin sokaklarında gezerken, hangi şehirde olursanız olun, telefon kulübelerine, dükkanların kapılarına asılmış, merenge veya bachata gecelerinin duyuru ilanlarıyla karşılaşırsınız. Ülkede müzik hayata her zaman eşlik eden bir film müziği gibidir. Araçlardan, dükkanlardan, lokantalardan, evlerden sürekli müzik sesleri yükselir. Günbatımından sonra müziğin ritmi nabız atışı gibi havayı doldurur ve insanlar gece kulüplerini, eğlence mekanlarını doldurmaya başlar. Adanın hayat tarzını oluşturan dansı, Dominikliler bir sanat olarak görür ve dans figürlerini göstermekten gurur duyarlar. Salsa, Latin caz gibi türler yaygın olsa da Dominik Cumhuriyeti’nin her zaman, her yerde duyulan esas müzikleri merenge ve bachata’dır.

Merengue
Dominik Cumhuriyeti’nin milli dansı merengue, geleneksel formunda üç kişilik gruplar tarafından icra edilir. Bu gruplar da akordiyon benzeri bir çalgı olan “melodeon”, yüzeyine sürterek çalınan bir perküsyon aleti olan “guira” ve ikili bir davul olan “tambora”dan oluşur. Ancak bu geleneksel form saksofon, trompet, keman, flüt ve piyano gibi enstrümanları da içine alacak şekilde genişlemiştir. Merenguenin temposu dans edenleri kalçalarını hızlı bir şekilde sallamaya zorlayan saldırgan bir ritme dayanır. Merengue parçalarının sözleri ilk başlarda daha çok erotik içerikli ve sosyal tabular olarak ortaya çıkmış, bu da bu müzik formunun daha geniş kesimler tarafından kabul edilmesini yavaşlatmıştır. Bugün merenge’lerin sözleri politika ve güncel olaylar gibi daha genel konuları kapsar hale gelmiştir. Merengue o kadar popüler hale gelmiştir ki her yıl yalnızca merengeye ayrılmış iki festival düzenlenir. 

Merenguenin gerçek kökeninin ne olduğu tartışmalı olsa da bu müzik türünün Afrika ve Avrupa öğelerinin bir bileşimine dayandığı görülmektedir. Bazı kişiler de merengenin tamamen Dominik’e ait saf bir tür olduğunu ve Talanquera Savaşı’nın kazanılmasından sonra Tomas Torres adında bir asker tarafından geliştirildiğini ileri sürerler. Bir diğer görüşe göre müzik türünün ortaya çıkışında, Dominik Cumhuriyeti’nin önde gelen ticari partnerlerinden Almanya’nın etkisiyle akordiyonun ülke müziğinde geniş şekilde kullanılmasının payı vardır.

Bachata
Merengueden çok daha yavaş bir dans olan bachata, ilk olarak adanın kırsal bölgelerinde 1960’lı yıllardan itibaren duyulmaya başlandı. Bachata, temel olarak Küba’ya özgü bolero’dan türetilmiş, ABD’nin R&B müziğine benzetilen bir türdür. Başlangıçta alt sınıflara özgü bir müzik olarak görülen bachatada büyük gruplar yerine gitar temelli melodiler hakimdir. Şarkı sözlerinde de genellikle hayatın zorlukları ve ilişkiler anlatılır.
Ortaya çıkan müziğe adını veren “Bachata” kelimesi de, yoksul kesimlere özgü partileri ve bu partilere giden insanları tanımlamak üzere zengin kesim tarafından kullanılmaya başlanmış ve yaygınlaşmıştır. Bachata müziği ve grupları Dominik müzik endüstrisi tarafından kabul görmeye başlamadan önce bu müzik türü uzunca bir süre ülkenin sokaklarında küçük gruplar tarafından gitar eşliğinde icra edildi. 
70’lerin ve 80’lerin zorlu ekonomik koşullarında bachata yoksul sınıfların çektiği sıkıntıların ifadesi oldu. Şarkı sözleri genellikle kadınlara karşı olumsuz duygular içeriyordu ve içki içmek genellikle övülüyordu. Merenge gibi bachata da uygunsuz bir müzik türü olarak yasaklandı ve uzunca bir süre kitlesel tüketime dahil olamadı. Bachata ancak yakın zamanda şarkı sözlerinin “normalleşmesinin” ardından genel kabul görmeye başladı. Bugün artık bachata toplumun tüm kesimleri tarafından seviliyor ve bachata şarkıları da listelerde en üst sıralara kadar yükseliyor.

Müzik Festivalleri
Müzikle iç içe bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nde pek çok müzik festivali düzenlenmektedir. Her yıl bu müzik festivallerine katılmak ve damarlarında müzik dolaşan bu ülkenin başdöndürücü  ritmlerine kendini bırakmak üzere dünyanın dört yanından ziyaretçiler Dominik Cumhuriyeti’ne gelmektedir.

Başlıca müzik festivalleri
Santo Domingo Merengue Festivali
Her yıl temmuzun son haftası veya ağustosun ilk haftasında yapılan bir hafta süreli bu festival Santo Domingo’nun kordonboyu olan Malecon’da kutlanır.

Puerto Plata Merengue Festivali
Puerto Plata, her yıl ekimin 3. haftasında bu coşkulu festivale ev sahipliği yapar.

Dominican Republic Jazz Festival
Bu festival kuzeyde 3 bölgeye yayılır: Cabarete, Sosua ve Puerto Plata. Her yıl ekim ayında düzenlenen festivale çok sayıda uluslararası üne sahip sanatçı katılmaktadır.